Boards & Committees

Committee Members
2018 Alberta Summer Games Committee

Harold Bulford

211 Alberta Steering Committee

Karen Rosvold
Kathleen Turner

Leanne Beaupre - Alternate

Agricultural Service Board

Corey Beck - Chairperson

Peter Harris - Vice Chairperson

 

All Councillors elected from Division 1-9 inclusive.

Alberta Public Safety Services

Local Disaster Services

Harold Bulford

Leanne Beaupre

Corey Beck

Bob Marshall

Beaverlodge FCSS Advisory Bob Marshall
Canfor Advisory Committee 

Ross Sutherland

Daryl Beeston - Alternate

Community Futures of Grande Prairie

and Region Development Authority

Corey Beck

County/City Joint Committee

All of County Council

All of City Council

County Library Board

 

 

Members at Large

Corey Beck (Chair)

Karen Rosvold

 

Christine Nofziger

Jannie Nyland

Sandy Fraser

Director and Deputy Director of Emergency Management (Bylaw 2987)

Bill Rogan - Chair

Arlen Miller - Vice Chair

Family and Community Support Services Board (FCSS)

Daryl Beeston - Chair

Karen Rosvold - Vice Chair

 

All Councillors from Divisions 1 through 9

Finance Committee

All of Council

Fire Guardians (for fire permits issuance)

Please see Fire Guardians Page

Grande Prairie Pursuit of Excellence Committee

Leanne Beaupre

Grande Prairie Region Agricultural Exhibition Society

Leanne Beaupre

Ross Sutherland

Grande Prairie Regional Emergency Management Committee (Bylaw 2987)

Harold Bulford

Karen Rosvold - Alternate

Grande Prairie Regional Tourism Association

Daryl Beeston

Bob Marshall - Alternate

Grande Prairie Sport Council Board of Directors

Linda Waddy

Grande Spirit Foundation

Corey Beck

Karen Rosvold - Alternate

Joint Regional Recreation Master Plan Committee

Harold Bulford

Leanne Beaupre

Daryl Beeston

Corey Beck

Hythe Pool Advisory Committee

Linda Waddy

Parks & Recreation Manager

Arlen Miller - Alternate

Local and Composite Assessment Review Board

 

 

 

 

 

 Clerk of Court

Karen Rosvold

Peter Harris

Daryl Beeston

Corey Beck

Linda Waddy 

 

Shannon Baird

Amanda Westwater

Municipal Planning Commission

Leanne Beaupre - Chair

Ross Sutherland - Vice Chair

Harold Bulford

Corey Beck

Bob Marshall

Linda Waddy

Daryl Beeston

Peter Harris 

Karen Rosvold

Nitehawk Board of Directors Harold Bulford
Nordbord Public Advisory Committee

Corey Beck

Leanne Beaupre - Alternate

Peace Airshed Zone Association (PAZA) Bob Marshall
Peace Library System Board

Linda Waddy

Karen Rosvold - Alternate 

Peace Regional Economic Development Association (PREDA)

Daryl Beeston

Corey Beck - Alternate 

Peace Regional Economic Development Association (PREDA) Northwest Transportation Advisory Council

Leanne Beaupre

Daryl Beeston

Philip J. Currie Dinosaur Museum Operating Agreement Negotiating Committee

Leanne Beaupre

Daryl Beeston

QE II Grande Prairie Regional Hospital Foundation "Key to Care Campaign" Committee

Leanne Beaupre

Recreation Advisory Committee

All of Council

River of Death and Discovery Dinosaur Museum Society

Ross Sutherland 

Linda Waddy

Ron Pfau Memorial Scholarship

Leanne Beaupre

Harold Bulford 

Saskatoon Lake Steering Committee 

Ross Sutherland - Chair

Peter Harris - Vice Chair

South Peace Physician Action and Retention Committee

 

Karen Rosvold

Bob Marshall - Alternate

South Peace Regional Archives Peter Harris 

SPCA Joint County/City Committee

Leanne Beaupre

Peter Harris

Karen Rosvold

Subdivision and Development Appeal Board 

 

 

 

 

 

Secretary to the Board

Danny Dorscheid

Mabel Sudnik

Wayne Hommy

Frank Schultz

Tonny Mitchell 

 

Sheryle Runhart

Amanda Westwater

Tri-Municipality Committee

Leanne Beaupre

Ross Sutherland

Unsightly Premise Appeal Board

All of Council

Vital Signs Leadership Committee

Leanne Beaupre 

Karen Rosvold

Wapiti Corridor Planning Society 

Leanne Beaupre

Ross Sutherland - Alternate 

Wapiti River Management Plan Committee

Ross Sutherland

Corey Beck (ASB Rep)

Water North Coalition

Bob Marshall 

Leanne Beaupre - Alternate

Wembley & Sexsmith Seed Cleaning Plant

Corey Beck - Sexsmith

Peter Harris - Wembley

Karen Rosvold - Alternate

West County Regional Landfill Authority (Tervita)

Peter Harris

Bob Marshall

Karen Rosvold

Ross Sutherland - Alternate

West County Traffic Safety Coalition

Linda Waddy

Cory Rigler

Weyerhaeuser Environmental Advisory Committee

Leanne Beaupre 

Corey Beck 

County Recreation Boards

 

County - Sexsmith - LaGlace - Teepee Creek

 

 

Members at Large

Corey Beck

Karen Rosvold

 

 

Marie King

James Obniawka

Laurie Sandboe

Karen Hollingsworth

Clint Froehlick - Town of Sexsmith

County - Clairmont - Bezanson

 

 

 

Members at Large

Harold Bulford

Leanne Beaupre

Daryl Beeston 

 

Donna McNally

Jim Robertson

Janice Dorscheid

Hazel Pillsworth

County - Beaverlodge - Elmworth - Huallen

 

 

Members at Large

Peter Harris

Bob Marshall 

 

Svea Isherwood

Monica Paslawski

Matthew Norburn - Town of Beaverlodge

County - Wembley - Dimsdale - Saskatoon Lake

 

 

 

Members at Large

Leanne Beaupre

Bob Marshall

Ross Sutherland 

 

Dave Hagland

Lorna Dahl

Colleen Holler - Town of Wembley

Louise McEachern

County - Hythe - Demmitt - Valhalla

 

 

Members at Large

Linda Waddy

Karen Rosvold 

 

Art Thiessen

Brandie Skaksen

Irene Sipe

Les Crichton

Lyle Sipe - Village of Hythe

County - Grande Prairie

 

 

 

Members at Large

Leanne Beaupre

Ross Sutherland

Daryl Beeston 

 

Marg Redleck

Wade Bloomer

Dwight Logan - City of Grande Prairie