Boards & Committees

Committee Members
Agricultural Service Board

Corey Beck - Chairperson

Peter Harris - Vice Chairperson

 

All of Council

Alberta Public Safety Services

Local Disaster Services

Harold Bulford

Leanne Beaupre

Corey Beck

Bob Marshall

Karen Rosvold

Beaverlodge FCSS Advisory Bob Marshall
Canfor Advisory Committee 

Ross Sutherland

Daryl Beeston - Alternate

Community Futures of Grande Prairie and Region

Corey Beck

Council Chambers Electronics Committee

Peter Harris

Harold Bulford

Corey Beck

County/City Joint Committee

All of County Council

All of City Council

County Library Board

 

 

Members at Large

Corey Beck - Chairperson

Karen Rosvold

 

Christine Nofziger

Jannie Nyland

Vacant

Director and Deputy Director of Emergency Management (Bylaw 2987)

Joulia Whittleton

Dan Lemieux - Alternate

Family and Community Support Services Board (FCSS)

Daryl Beeston - Chairperson

Karen Rosvold - Vice Chairperson

 

All of Council

Finance Committee

Peter Harris - Chairperson

Bob Marshall - Vice Chairperson

 

All of Council

Fire Guardians (for fire permits issuance)

Please see Fire Guardians Page

Grande Prairie Pursuit of Excellence Committee

Leanne Beaupre

Daryl Beeston - Alternate

Grande Prairie Region Agricultural Exhibition Society

Leanne Beaupre

Peter Harris

Grande Prairie Regional Emergency Management Committee (Bylaw 2987)

Harold Bulford

Karen Rosvold - Alternate

Grande Prairie Regional Hospital Graphics Working Group

Leanne Beaupre

Grande Prairie Regional Recreation Committee (GPRRC)

Leanne Beaupre

Corey Beck

Bob Marshall 

Peter Harris 

Grande Prairie Regional Tourism Association

Daryl Beeston

Bob Marshall - Alternate

Grande Prairie Sport Council Board of Directors

Linda Waddy

Grande Spirit Foundation

Corey Beck

Karen Rosvold - Alternate

Intermunicipal Negotiating Committee for the Intermunicipal Collaborative Framework for Grande Prairie Area

Leanne Beaupre

Ross Sutherland

Daryl Beeston - Alternate

Intermunicipal Subdivision and Development Appeal Board (ISDAB)

 

 

 

 

 

 

 

Clerk

Cate Porterfield - Chairperson

Herb Pfau - Vice Chairperson

Danny Dorscheid

Mabel Sudnik

Tony Mitchell 

Wayne Hommy

Cyndi Corbett

 

Sheryle Runhart

Tatiana Catana

Shannon Baird
Megan Beson

International Paper /

Weyerhaeuser Environmental Advisory Committee

Leanne Beaupre 

Corey Beck - Alternate

La Glace Fire Hall Building Committee

Karen Rosvold - Chairperson

Harold Bulford

Corey Beck

Local and Composite Assessment Review Board

 

 

Members at Large

 

 

Clerk of Court

 

 

 

Al Martin (2019)

Brock Smith (2021)

 

Sheryle Runhart (2021)

Tatiana Catana (2021)

Megan Beson (2022)

Municipal Planning Commission

Leanne Beaupre - Chairperson

Peter Harris - Vice Chairperson

 

All of Council

Nitehawk Board of Directors

Leanne Beaupre

Harold Bulford - Alternate

Nordbord Public Advisory Committee

Corey Beck

Leanne Beaupre - Alternate

Peace Airshed Zone Association (PAZA)

Bob Marshall

Peace Library System Board

Linda Waddy

Karen Rosvold - Alternate 

Peace Regional Economic Development Association (PREDA)

Daryl Beeston

Corey Beck - Alternate 

Peace Regional Economic Development Association (PREDA) Northwest Transportation Advisory Council

Leanne Beaupre

Daryl Beeston - Alternate

Philip J. Currie Dinosaur Museum Operating Agreement Negotiating Committee

Leanne Beaupre

Daryl Beeston

Public Works Committee of the Whole

Corey Beck - Chairperson

Bob Marshall - Vice Chairperson

 

All of Council

QE II Grande Prairie Regional Hospital Foundation "Key to Care Campaign" Committee

Leanne Beaupre

Recreation Advisory Committee

Peter Harris - Chairperson

Bob Marshall - Vice Chairperson

 

All of Council

River of Death and Discovery Dinosaur Museum Society

Ross Sutherland 

Linda Waddy

Saskatoon Lake Steering Committee 

Ross Sutherland - Chairperson

Peter Harris - Vice Chairperson

South Peace Physician Action and Retention Committee

 

 

Member at Large

Karen Rosvold

Bob Marshall - Alternate

One County Administrative Member 

 

Sandy Baker

South Peace Regional Archives

Peter Harris 

Leanne Beaupre - Alternate

Tri-Municipal Industrial Partnership Committee

Leanne Beaupre

Ross Sutherland - Alternate

Unsightly Premise Appeal Board

All of Council

Vital Signs Leadership Committee (Community Foundation)

Leanne Beaupre 

Karen Rosvold

Wapiti River Management Plan Committee

Corey Beck (ASB Rep)

Ross Sutherland - Alternate

Wapiti Source Water Protection Plan Project

Peter Harris

Corey Beck - Alternate

Wapiti Area Synergy Partnership (WASP)

Linda Waddy

Bob Marshall - Alternate

Water North Coalition

Bob Marshall 

Leanne Beaupre - Alternate

Weed Notice Appeal Board

Non-Council Members only: Peter van Everdink; Garth Isaac; Jack Oatway; Stan Tissington; Dennis Nordhagen.

Wembley Water Line Committee

Ross Sutherland

Leanne Beaupre - Alternate

Wembley & Sexsmith Seed Cleaning Plant

Corey Beck - Sexsmith

Peter Harris - Wembley

Karen Rosvold - Alternate

West County Regional Landfill Authority (Tervita)

Peter Harris

Bob Marshall

Karen Rosvold

Ross Sutherland - Alternate

Wetland Centre at Evergreen Park Advisory Group

Leanne Beaupre

County Recreation Boards

 

County - Sexsmith - LaGlace - Teepee Creek

 

 

Members at Large

Corey Beck

Karen Rosvold

 

 

Marie King

James Obniawka

Vacant

Karen Hollingsworth

Town of Sexsmith - 1 member

County - Clairmont - Bezanson

 

 

 

Members at Large

Harold Bulford

Leanne Beaupre

Daryl Beeston 

 

Donna McNally

Jim Robertson

Janice Dorscheid

Hazel Pillsworth

County - Beaverlodge - Elmworth - Huallen

 

 

Members at Large

Peter Harris

Bob Marshall 

 

Svea Isherwood

Monica Paslawski

Vacant

Town of Beaverlodge - 1 member

County - Wembley - Dimsdale - Saskatoon Lake

 

 

 

Members at Large

Leanne Beaupre

Bob Marshall

Ross Sutherland 

 

Dave Hagland

Lorna Dahl

Vacant

Town of Wembley - 1 member

County - Hythe - Demmitt - Valhalla

 

 

Members at Large

Linda Waddy

Karen Rosvold 

 

Art Thiessen

Brandie Skaksen

Irene Sipe

Sharon Albright

Village of Hythe - 1 member

County - Grande Prairie

 

 

 

Members at Large

Leanne Beaupre

Ross Sutherland

Daryl Beeston 

 

Marg Redleck

Wade Bloomer

City of Grande Prairie - 1 member

ICF STEERING COMMITTEE

 

County of Grande Prairie and Town of Beaverlodge

Bob Marshall

Peter Harris

County of Grande Prairie and Village of Hythe

Karen Rosvold

Linda Waddy

County of Grande Prairie and Town of Sexsmith

Daryl Beeston

Corey Beck 

County of Grande Prairie and Town of Wembley

Harold Bulford

Ross Sutherland

IDP STEERING COMMITTEE

 

County of Grande Prairie and Town of Beaverlodge

Bob Marshall

Peter Harris

County of Grande Prairie and Village of Hythe

Karen Rosvold

Linda Waddy

County of Grande Prairie and Town of Sexsmith

Daryl Beeston

Corey Beck 

County of Grande Prairie and Town of Wembley

Harold Bulford

Ross Sutherland